Léčba bytu

Reportáž z malování u mě doma


 

Nádherně čerstvě vymalovaný obývák

Dva roky po té, co jsem panu Vejvodovi udělal tyto internetové stránky, jsem si dopřál luxus nechat si od něj vymalovat svůj třípokojový panelákový byt, a při té příležitosti jsem ten zajímavý proces nafotil.

Pan Vejvoda v akci - o dva dny dříve

Mým záměrem bylo nechat vymalovat celý byt a před tím na mnoha místech opravit poškozený štuk. Předem jsme se dohodli, že malování bude trvat tři dny.

 Štuk

Před osmi lety se tady strhávaly tapety z panelu a štukovalo se, ovšem ne příliš profesionálně, viz tato původní spára na stropě v ložnici:

Oprava stropu v ložnici:

Opravená spára opět v nemilosrdném bočním světle:

Oprava spáry u zárubně dveří:

 

Původní popraskaná omítka na stropě balkonu:

Čerstvě opravený štuk:

Hotový balkon:

Kromě toho byly zatmeleny všechny existující spáry (většiny z nich jsem si do té doby ani sám nevšiml) a zasádrovány všechny díry po hmoždinkách (s výjimkou těch potřebných, které jsem předem označil).
 Malování

Chtěl jsem mít byt plný barev, jejichž společné vybírání se stalo příjemným rituálem. Pro ložnici jsem si vymyslel "lomenou terakotu". Vzorkem je tento kousek pálené hlíny, v pozadí výsledná barva:

Pohled do hotové ložnice:

V obýváku jsem si chtěl dopřát oranžovou rozmývanou zeď. Pan Vejvoda ji vytváří dvěma štětkami současně:

Směrem do kuchyně nejsou dveře, zárubeň dveří bude tedy namalována:

Postupně nechávám míchání barev zcela na panu Vejvodovi a užívám si lahodných barevných kombinací, které vznikají pod jeho rukama. Uznale se jej ptám, čím se při návrhu barvy řídí, jak to dělá, že mu výsledné barvy vycházejí tak harmonicky. Odpovídá pobaveně: "Normálně je naleju do kýble a zamíchám." Vládne zde dobrá tvůrčí pohoda.

Efektní finále – pomocí šablony vzniká linka s vzorečkem rámujícím barevné přechody, detail vzorku:

 

Dokončené orámování průchodu do kuchyně:

Osobní dovětek

Vymalování od profesionála jsem si zvolil proto, že já i můj byt jsme potřebovali naléhavou očistu po té, co nás před časem opustila žena způsobem ne příliš harmonickým. Výsledek předčil moje očekávání. I když to celkově trvalo déle – poslední den jsme končili po třetí hodině ráno – celkově to dopadlo výrazně lépe, než jsem doufal.

Pan Vejvoda je naprostý profesionál. Na jeho cit pro barvy a prostor se lze spolehnout, podobně jako na pečlivost, s jakou mi vyspravil i takové defekty, kterých bych si sám nikdy nevšiml. Po malování nezůstal prakticky žádný nepořádek, nikde nebylo nacákáno, v podstatě stačilo vyluxovat. Nejvíc jsem ocenil laskavost, kterou pan Vejvoda uplatňoval jak ke mně, tak ke zdem mého bytu. Z výsledného díla dýchá harmonie, ve které je velmi příjemné bydlet.

Zátiší s novou rozmývanou zdí:

Na základě osobní zkušenosti si dovoluji takovouto léčbu bytu doporučit každému, kdo také touží radikálně vylepšit svůj domov.

Jan Havelka, e-stránka
září 2003
 


(c) František Vejvoda